picture

Je víno s označením barrique drahé?

Radek Foukal | 28. 02. 2021

Sdílet

V posledních několika letech stoupla mezi konzumenty kvalitních vín poptávka po vínech zrajících v sudech. Především díky teplejším ročníkům jsme schopni tvořit konkurence schopná vína na jaká jsme byli zvyklí pouze z jižnějších krajin. Slova o tom, že červená vína na Moravě neumíme vyrobit jsou již dávno minulostí. Bílá bariková vína si rovněž vybudovala během pár let své postavení na trhu a těší se velké oblibě.

Jak je to ale s jejich cenou a co vše se za ní skrývá? Abychom ve všech bodech byli objektivní, podíváme se pouze na sudy barrique. Tedy dubové pálené sudy o objemu 225l. Nutno podotknout, že veškerá tvrzení samozřejmě platí i pro více objemové sudy, či jiné druhy dřeva, ale v jiných cenových relacích.

Co je barrique?

Dle vyhlášky 323/2004 Sb.:

Víno lze označit slovem "barrique", pokud víno zrálo nejméně 3 měsíce v dubovém sudu o objemu větším než 210 litrů a menším než 250 litrů, který nebyl používán pro výrobu vína déle než 36 měsíců.

Jedním z prvních faktorů ovlivňující cenu je samotná surovina. Víno, které putuje do barikového sudu je ve většině případů redukováno. Ať již při zimním řezu, nebo v době před zaměkáním hroznů. Ve vinohradu se snažíme dosáhnout vyšší cukernatosti na úkor nižších výnosů. Nižší výnos je poté přímo úměrný množství litrů.

Ceny sudů se pohybují v rozmezí od 15 do 30 tisíc Kč. Cena je závislá na značce, druhu použitého dřeva (francouzský / americký / kavkazský / maďarský dub), nebo tloušťce dužnin (u větších sudů). Obecně se počítá s nákladem 50 Kč na jednu láhev.

Sudy je potřeba udržovat stále plné. Vlivem odparu se za rok vytratí cca 5%. Pokud tedy pracujeme se sudem 3 roky, přijdeme o desítky litrů. Něco málo se také vytratí při neustálem senzorickém hodnocní.

Výjimečné víno si žádá reprezentativí obal. Jelikož se odlišuje od jednodušších vín, volíme například větší gramáž skla, složitější etiketu, či speciální uzávěr. To všechno se podepíše na výsledné ceně.

Pokud pomineme výrobní náklady, tak je to především DPH, náklady na soutěže a v případě úspěchu také medaile.

Sečteno, podtrženo…

Po sečtení veškerých výdajů by neměla cena klesnout pod 250 Kč včetně DPH za láhev. Na trhu se velmi často objevují podezřele levná vína označená jako barrique. S největší pravděpodobností se jedná o vína, která pochází z použitých sudů, nebo jsou krášlena levnými náhražkami dřeva. Tato vína nesmí nést označení barrique. Bohužel tohle inspekce nekontroluje a proto může docházet ke klamání zákazníka.

V naší nabídce nyní barikové víno nenajdete. Na podzim 2021 se však můžete těšit na  Chardonnay z loňské sklizně, nebo Blauburger 2019.

Zajímá vás více ze
zákulisí vinařství?

Novinky do vašeho
mailboxu?